WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISKUPCU

Nadzwyczajne posiedzenie Wojewódzkiej Rady BRD

WORD w Olsztynie
To ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach regionu. Za nami nadzwyczajne posiedzenie Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Na prośbę przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, przygotowany został Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2022-2030. „Mamy taki instrument, który przez strategię bezpieczeństwa ruchu drogowego ma wpłynąć na ograniczenie wszelkiego rodzaju zdarzeń wypadkowych o 50% w najbliższej perspektywie, w najbliższych 10 latach można powiedzieć. Także wyzwanie ogromne, ale bardzo ważne” – podkreśla Gustaw Marek Brzezin.

Założenia nowego opracowania zaprezentowano podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady w poszerzonym składzie. „Przedstawiciele albo prezydenci miast, przedstawiciele albo burmistrzowie miast naszego województwa, starostowie. I wójtowie gmin, bo przecież to dotyczy wszystkich mieszkańców, każdej gminy, każdego powiatu” – mówi Marek Bojarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Za opracowanie Programu odpowiada Fundacja Rozwoju Inżynierii Lądowej, działająca przy Politechnice Gdańskiej. Zespołem badaczy kierowała prof. Joanna Żukowska – dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Naukowcy problem zagrożeń w ruchu drogowym analizowali w sposób podobny do badania epidemii i pandemii. „Nie rozwiążemy tego akcyjnie, nie rozwiążemy tego poprzez pojedyncze działania. Rozwiążemy to tylko i wyłącznie systemowo z instrukcją postępowania. I ten program jest taką instrukcją” – zaznacza dr hab. inż. Joanna Żukowska, profesor Politechniki Gdańskiej i dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. „Kładzie duży nacisk, i słusznie, na człowieka. I wokół tego problemu koncentruje się i to ta opowieść, jak mogę tak nazwać, w tym Programie Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego koncentruje się wokół tego tematu” – dodaje Marek Bojarski.

Naukowcy skupili się na filarach i kierunkach działań strategicznych, obejmujących m.in. udoskonalenie systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz optymalizację systemu zbierania i rozpowszechniania danych dotyczących BRD. Nacisk w Programie położono również na edukację komunikacyjną przyszłych i obecnych kierowców, a także modernizację i poprawę bezpieczeństwa dróg i ich otoczenia.

Założenia opracowania dla Warmii i Mazur są spójne z trendami międzynarodowymi oraz założeniami Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030, z których najważniejszym jest zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w 2030 roku w stosunku do roku 2020. „Wciąż kwestia tej nadmiernej prędkości, nieustępowanie i nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu i najechania na niechronionych uczestników ruchu drogowego są tymi głównymi elementami niestety determinującymi stan bezpieczeństwa” – zauważa Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Na szczęście na Warmii i Mazurach w ostatnich latach udało się ograniczyć liczbę ofiar wypadków drogowych, co potwierdzają mundurowi. „Na koniec sierpnia rzeczywiście, w porównaniu do końca sierpnia roku ubiegłego wypadków mniej, osób zabitych w wyniku wypadków mniej i osób rannych też zdecydowanie mniej. Więcej mamy kontroli jeśli chodzi o pojazdy w ruchu drogowym, ujawniamy więcej wykroczeń i osób nietrzeźwych” – informuje nadinsp. Tomasz Klimek, warmińsko-mazurski komendant wojewódzki policji.

Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2022-2030 przyjęto uchwałą. Jego realizacja, wedle szacunków autorów, ma kosztować miliard sto milionów złotych. Zrealizowanie przyjętych celów i priorytetów powinno przynieść zmniejszenie ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych o 310 osób, a liczbę ciężko rannych o 1595.