Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISKUPCU

Czeladnicy na medal

IZBA RZEMIOSŁA
Najlepsi czeladnicy z Warmii i Mazur odebrali wyróżnienia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Za nami uroczysta gala „Ścieżka do mistrzostwa”, zorganizowana przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości. W trakcie wydarzenia nagrodzono Laureatów Sztuki Rzemiosła, czyli najlepszych czeladników Warmii i Mazur w 2024 roku. „Trzy lata trwała moja praktyka. To były wymagające trzy lata, nie powiem że nie. Nauczyłam się bardzo dużo i było bardzo fajnie. To jest jednak to, co ja chcę robić w życiu” – mówi fryzjerka Maja Czarnecka. „Bardzo lubię motoryzację, interesuję się bardzo dużym gronem motoryzacji, samochodami. Trzeba jednak trochę wymagać od siebie, żeby się tego nauczyć, ale jest to warte, ponieważ nikt nam tej wiedzy nie zabierze” – dodaje mechanik samochodowy Mateusz Zawadzki.

Młodzi rzemieślnicy, wykształceni w różnych popularnych zawodach, odebrali prestiżowe nagrody z rąk między innymi prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Adama Przybysza. „Fachowcy w rzemiośle, w zawodach rzemieślniczych zdecydowanie potrafią więcej zarobić, niż kierownik niejeden czy dyrektor siedzący za biurkiem. Mamy 131 zawodów jeżeli chodzi o katalog rzemiosła, więc wybór jest olbrzymi” – podkreśla Adam Przybysz.

Mistrzowie szkolący, pod których opieką zdobywali cenne umiejętności zawodowe, towarzyszyli młodym czeladnikom podczas uroczystości. „Dobry fryzjer musi być ambitny, dobry fryzjer musi mieć ten zmysł no i dobry fryzjer powinien chcieć pracować” – podkreśla Ewa Adamowicz, mistrz szkolący w zawodzie fryzjer. „Każdy uczeń ma swojego indywidualnego opiekuna czy nauczyciela. Ja często robię odprawy z uczniami i tłumaczę im, że przyszli tu z własnej nieprzymuszonej woli, uczą się przede wszystkim dla siebie, nie dla mnie” – dodaje Roman Czachorowski, mistrz szkolący w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

Jednym z najważniejszych punktów gali był panel dyskusyjny. Eksperci, w tym profesor Jan Klimek, prezes Związku Rzemiosła Polskiego, omawiali kondycję szkolnictwa zawodowego, rolę rzemiosła w obecnych czasach oraz kierunki jego rozwoju. „Kształcenie zawodowe ma swoją przyszłość i nie bójmy się zdobywać kwalifikacji, nie bójmy się zdobywać nowych zawodów, ponieważ w moim przekonaniu rzemieślnik to nie tylko brzmi dumnie, ale to jest przyszłość” – podkreśla prof. Klimek.

Gala była nie tylko okazją do uhonorowania młodych talentów, ale również przestrzenią do wymiany doświadczeń i refleksji na temat przyszłości rzemiosła w regionie.