WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISKUPCU

Pieniężno pomaga Ukrainie

MIASTO I GMINA PIENIĘŻNO
Miasto i gmina Pieniężno gości coraz więcej osób przybywających z Ukrainy. Zarówno włodarze, jak i mieszkańcy organizują wiele form pomocy uchodźcom.

Do Polski wciąż przybywają osoby z objętej działaniami wojennymi Ukrainy. Schronienie znajdują w wielu miastach, gminach i powiatach na terenie całej Polski. Pomocą służy im również miasto i gmina Pieniężno. „Leżymy w takim położeniu geopolitycznym, że każde burze dziejowe, burze wojenne przewijały się przez nasz kraj. Jako naród doskonale rozumiemy biedę i tragedię, jaka dotknęła ludzi na Ukrainie” – podkreśla Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna.

Osoby przybywające z Ukrainy do urzędu zgłaszać się mogą między innymi z wnioskiem o przyznanie numeru PESEL. Wśród pracowników urzędu w Pieniężnie są osoby, które posługują się językiem ukraińskim, co usprawnia proces rejestracji. Uchodźcy, którzy dotarli do Polski po wybuchu wojny i posiadają już wyrobiony numer PESEL, mogą udać się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam, po wypełnieniu odpowiednich dokumentów, otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 300 zł na każdego członka rodziny. To jednak nie wszystko. „Osoby, które mają już zapisane dzieci w szkole, mogą ubiegać się o pomoc w sfinansowaniu posiłku. Dodatkowo cały czas działa punkt oficjalny zbiórki, także część rzeczy, które zebraliśmy, przekazaliśmy do magazynu wojewody w Olsztynie, ale jednak jeszcze kilka podstawowych rzeczy z żywności, ze środków czystości zostawiliśmy u siebie i wydajemy osobom, które tego potrzebują” – informuje Katarzyna Beksa, kierownik Miejskiego-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieniężnie.

Mieszkańcy gminy Pieniężno chętnie przyjmują pod swój dach uchodźców. Osoby przybywające z Ukrainy znajdują tutaj również zatrudnienie. Pomoc z Pieniężna płynie jednak dalej, na tereny objęte wojną. Ukraińskie jednostki strażackie zasilił wóz strażacki wraz z osprzętem. „Jako gmina przekazaliśmy samochód strażacki, ciężki samochód strażacki, który również pojechał tam, kilka motopomp. Również w to zaangażowały się nasze miasta, też partnerskie, pomijając pomoc, jakiej sami udzielają też na miejscu” – mówi burmistrz Kazimierz Kiejdo.

Miasta partnerskie z Niemiec – Lichtenau i Rangsdorf – oraz włoska miejscowość Fardella ściśle współpracują z gminą Pieniężno, aby zapewnić uchodźcom jak najlepsze warunki pobytu. Wysłane przez partnerów paczki zostały posortowane i pojechały m.in. do domu dziecka we Fromborku, gdzie znajdują się dzieci z Ukrainy.

Część darów została w konwoju humanitarnym wysłana do Ukrainy, pozostałe rzeczy umieszczono w magazynie utworzonym w Urzędzie Miejskim w Pieniężnie. Między innymi żywność, środki higieny,  codziennie wydawane są  potrzebującym wsparcia obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terenie Gminy Pieniężno. „Jeżeli są jeszcze osoby, które nie zdążyły do tej pory przynieść jakichś rzeczy, którymi chcieliby się podzielić, także można jeszcze dostarczyć do tutejszego Ośrodka. Najbardziej potrzebne są środki higieniczne i żywność” – mówi Katarzyna Beksa.

W Pieniężnie został również zorganizowany przez lokalne stowarzyszenia koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Uzyskane w czasie koncertu dochody z loterii, poczęstunku i zbiórki do puszek zostały przekazane na pomoc walczącej Ukrainie.

W sekretariacie Urzędu miasta można składać wnioski o świadczenie pieniężne  za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Wszelkie informacje dotyczące różnych form wsparcia  obywateli Ukrainy dostępne są na stronie internetowej urzędu oraz na gminnym facceboku – również w języku ukraińskim.