WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISKUPCU

Cargo na lotnisku w Szymanach

PORT LOTNICZY OLSZTYN-MAZURY W SZYMANACH
Port Lotniczy Olszytn-Mazury rozwija transport lotniczy typu CARGO. Przedstawiciele lotniska rozmawiają z samorządowcami i przedsiębiorcami zainteresowani współpracą.

Główną częścią działalności Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach jest obsługa lotów pasażerskich w stale rozwijanej siatce połączeń. Władze lotniska chcą jednak rozszerzać zakres świadczonych usług. Dlatego już w październiku 2021 roku spółka Warmia i Mazury, zarządzająca portem w Szymanach, uzyskała pozwolenia niezbędne do realizowania operacji lotniczych typu CARGO. „Towar odbierany jest od przedsiębiorcy, jest obrabiany, że tak powiem, celnie, skarbowo,  i transportowany do portu docelowego, do docelowego odbiorcy. Przedsiębiorcy rola kończy się na tym, że wyprodukował ten towar” – mówi Wiktor Wójcik, prezes portu Olsztyn-Mazury.

Umożliwia to lokalnym producentom i eksporterom wysyłanie towarów na cały świat. Pierwsze takie transporty już się odbyły. Towary z Warmii i Mazur poleciały na zachód Europy, do Stanów Zjednoczonych i Emiratów Arabskich.

Przedstawiciele Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury nawiązali już współpracę z wiodącymi spedytorami , m.in. PLL LOT S.A., Emirates Sky Cargo, Raben Group, Welcome, Schenker. Teraz o nowej ofercie rozmawiają z samorządowcami. Odwiedzili między innymi gminę Mrągowo. „Po to lotnisko tu powstało, by z początku rozwijać branżę przewozów pasażerskich, ale później skupić się też na przewozie towarów i to jest na pewno doskonała propozycja dla przedsiębiorców chociażby z mojej gminy” – uważa Piotr Piercewicz, wójt gminy Mrągowo. Jednym z nich może być Zakład Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie, należący do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. „Tego typu forma transportu jest dla nas bardzo korzystna, bo produkt dociera szybko do polskich sklepów, które tam przecież funkcjonują i może być jeszcze przez jakiś okres kupowany” – mówi Marcin Piwowarczyk, dyrektor ZPM w Mrągowie.

Ładunki typu CARGO muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa. W tym celu spółka Warmia i Mazury kupiła nowoczesne urządzenie RTG z tunelem w rozmiarze 180 na 180 centymetrów, co o czyni je jednym z niewielu tak dużych przyrządów na polskich lotniskach. Dopuszczalna waga prześwietlanych ładunków wynosi 5000 kg.

Wszelkie informacje o lotach typu CARGO dostępne są na stronie internetowej Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, w zakładce CARGO: www.mazuryairport.pl.